Pojištění před odcestováním na dovolenou, tedy cestovní pojištění, je rozhodně dobrý nápad obzvlášť v období zimy. Jak celý tento proces probíhá, co k tomu budete potřebovat a proč se raději nespoléhat jen na evropský průkaz pojištěnce?
Ačkoliv je evropský průkaz pojištění dobrá věc, spoléhat se pouze na něj by mohlo dovolenou v případě úrazu či zdravotních problémů značně prodražit. Lidé se při vycestování za hranice často spoléhají pouze na evropský průkaz zdravotního pojištění, což je chyba, protože ten nekryje náklady v soukromých zdravotnických zařízeních, nekryje ani spoluúčast pacienta ve státních zařízeních, rovněž ne vždy pokrývá náklady na transport a vůbec neřeší právní služby. Přitom právě tyto položky jsou při pojistné události nejvyšší. Dovolená pro cestujícího, který si neuzavřel komerční cestovní pojištění, se tak může prodražit i o statisíce korun.
V případě, že si zapomenete evropský průkaz doma a vyhledáte ošetření v zahraničí, budete muset zdravotní péči uhradit v hotovosti. Kdyby šlo o hospitalizaci, zde je čas na zaslání průkazu poštou ze strany rodinného příslušníka. Průkaz vyfocen v mobilu může, ale také nemusí poskytovatel zdravotní péče akceptovat.
Zdravotní péče spojená s těhotenstvím a porodem se považuje za nezbytnou zdravotní péči a je kryta evropským průkazem. Nemůže však jít o situaci, že pojištěnka cíleně vycestuje do státu EU za účelem porodu, v takovém případě už jde o přeshraniční zdravotní péči.
Můžete tak učinit na pobočkách, přes internet, telefonicky, případně se zeptejte v cestovních kancelářích. Od čeho závisí, kolik budete platit? Cenu pojištění ovlivňuje věk, cílová destinace (země pobytu), rozsah pojištění, vybrané pojištěny rizika, pojistné částky a délka pobytu. A co budete potřebovat uvést? Na uzavření pojištění postačí vědět datum odjezdu a návratu (při cestovním pojištění na dobu neurčitou, samozřejmě není nutné), zadat rodné číslo a adresu trvalého bydliště. Potom si stačí už vybrat pouze balíček cestovního pojištění, který člověku vyhovuje nejvíce.
Při cestě do zahraničí je rozumné zvážit, jaké aktivity tam plánujeme provádět a podle toho zvolit rizika, která chceme mít pokryty. Určitě nejdůležitější je myslet na své zdraví a zdraví své rodiny a sjednat si pojištění léčebných nákladů, což je v podstatě” povinná “složka při sjednávání cestovního pojištění, k němu je pak možné připojistit si další rizika jako trvalé následky úrazu, smrt, ale i zavazadla, nebo odpovědnost za způsobenou škodu. Turistům doporučujeme, aby si vždy všímali i limit pojistného krytí, to znamená maximální částku, kterou vám pojišťovna při vzniku škody zaplatí. Pokud jedete na lyže, třeba na to myslet dopředu a připojistit si riziko spojené se sportem.